Vlastné Hliníkové odliatky : Priama odpoveď pred podrobnosťami
A zákazkové odlievanie hliníka je kovový diel vyrobený naliatím roztavenej hliníkovej zliatiny do formy vytvarovanej podľa presnej geometrie, akú zákazník potrebuje, namiesto opracovania tohto tvaru z plného materiálu. Pre väčšinu funkčných dielov s miernou až zložitou geometriou, ktoré sa vyrábajú v objemoch nad niekoľko stoviek jednotiek, je odlievanie hliníka na diel lacnejšie ako CNC obrábanie a ľahšie ako odlievanie ocele alebo železa pre rovnakú konštrukčnú úlohu. Správna voľba procesu takmer vždy závisí od troch premenných: hrúbky steny, objemu objednávky a rozmerovej tolerancie. Tenké, veľkoobjemové diely s vysokou toleranciou smerujú k tlakovému odlievaniu. Hrubostenné, maloobjemové alebo veľmi veľké časti smerujú k odlievaniu do piesku. Komplexná vnútorná geometria bez uhlov ponoru smeruje k odlievaniu.
Vo zvyšku tejto príručky sa dozviete, ako každý proces odlievania hliníka skutočne funguje v porovnaní s týmito troma premennými, ktoré zliatiny majú zmysel pre aké mechanické alebo tepelné požiadavky, ako je vlastne skonštruovaný systém formy a vtoku, ako vznikajú chyby odlievania a ako sa im predchádza, ako sa vytvára cena z nástrojov, materiálu a práce, ako sa porovnáva odlievanie s kovaním a obrábaním ako alternatívnymi procesmi, aká by mala byť realistická kontrola prototypu pred výrobou, ako by mal nákupca pred výrobou prototypu vyzerať. Ningbo Beilun Youyuan Machinery Manufacturing Co., Ltd , ktorá vyrába vlastné hliníkové odlievacie komponenty pre automobilový priemysel, priemyselné zariadenia a kryty strojov.
Porovnanie procesov odlievania hliníka: piesok, matrica, investícia a gravitácia
Štyri procesy pokrývajú zhruba 95 percent komerčných prác na odlievanie hliníka. Každý obchoduje náklady na nástroje oproti jednotkovým nákladom inak, takže „najlepší“ proces je v skutočnosti skôr funkciou množstva objednávky a zložitosti dielu než univerzálneho poradia.
Vysokotlakové liatie
Roztavený hliník sa vstrekuje do kalenej oceľovej formy pod tlakom 1 500 až 25 000 psi a stuhne v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento proces vyhovuje tenkým stenám (až do zhruba 0,8 mm), úzkym toleranciám a výroba sa pohybuje v desiatkach tisíc alebo viac, pretože samotné oceľové nástroje stoja od niekoľkých tisíc až po viac ako sto tisíc dolárov v závislosti od veľkosti a zložitosti dielu. Tlakové odliatky typicky zachytávajú malé množstvo pórovitosti plynu v jadre, čo obmedzuje tepelné spracovanie a zváranie, ale zriedka ovplyvňuje časti, ktoré nie sú tlakovo testované podľa vysokých štandardov. Doby cyklu na stredne veľkom stroji na tlakové liatie zvyčajne trvajú od 30 sekúnd do dvoch minút na jeden výstrel, čo robí tlakové liatie jediným procesom schopným ekonomicky dodávať objemy v automobilovom meradle.
Odlievanie do piesku
Hliník sa naleje do formy vyrobenej z piesku spojeného živicou alebo hlinou a po stuhnutí sa forma odlomí. Nástroje sú drevený, plastový alebo hliníkový vzor, ktorý stojí zlomok nástrojov na tlakové liatie, vďaka čomu je odlievanie do piesku praktickou voľbou pre prototypy, nízkoobjemové behy pod približne 500 jednotiek a diely sú príliš veľké pre stroj na tlakové liatie. Minimálna hrúbka steny je hrubšia, zvyčajne 4 až 6 mm, a povrchová úprava je hrubšia ako tlakové liatie, ale tento proces zvládne diely od niekoľkých stoviek gramov až po niekoľko ton. Zelený piesok, nevypaľovaný živicový piesok a tvarovanie škrupín sú tri bežné varianty a výber medzi nimi ovplyvňuje skôr povrchovú úpravu a rozmerovú opakovateľnosť než základnú ekonomiku procesu.
Investičné odlievanie (Lost-Wax).
Voskový vzor je potiahnutý keramickou kašou, aby sa vytvorila forma škrupiny, potom sa vosk pred naliatím roztaví. Tento proces dosahuje najlepšiu rozmerovú presnosť a povrchovú úpravu zo všetkých troch a dokáže vytvoriť geometriu bez akéhokoľvek uhla úkosu, čo je dôležité pre diely s vnútornými priechodmi alebo zložitými detailmi. Je pomalší a drahší na diel ako odlievanie do formy alebo piesku, takže má tendenciu sa objavovať na konzolách pre letectvo, telesách ventilov a krytoch presných prístrojov, a nie na veľkoobjemových súčiastkach. Pretože každý voskový vzor je zvyčajne vstrekovaný z vlastného lacného hliníkového nástroja, malé úpravy dizajnu medzi prototypmi sú oveľa menej rušivé, ako by bola výmena nástroja na tlakové liatie.
Gravitačné odlievanie (trvalá forma).
Roztavený kov plní opätovne použiteľnú oceľovú alebo železnú formu len gravitáciou, bez tlaku používaného pri tlakovom liatí. Nižšia rýchlosť plnenia produkuje menej zachytených defektov plynu ako tlakové liatie, takže gravitačné odlievané diely lepšie reagujú na tepelné spracovanie a tlakové skúšky. Náklady na nástroje sa pohybujú medzi liatím do piesku a tlakovým liatím, vďaka čomu je tento proces bežným stredom pre diely so stredným objemom, ako sú komponenty automobilových závesov alebo kryty čerpadiel, ktoré potrebujú lepšie mechanické vlastnosti, ako môže poskytnúť štandardné tlakové liatie. Nízkotlakové odlievanie do formy, blízky variant, ktorý plní formu zospodu pomocou mierneho tlaku vzduchu, ďalej znižuje turbulencie a je často špecifikovaný pre automobilové cestné kolesá práve preto, že minimalizuje pórovitosť v časti, ktorá musí prežiť únavové zaťaženie.
| Proces | Náklady na nástroje | Min. Hrúbka steny | Typická tolerancia | Najlepší objem objednávky |
|---|---|---|---|---|
| Vysokotlakové liatie | Vysoká | 0,8–1,5 mm | ±0,1–0,3 mm | 10 000 |
| Odlievanie do piesku | Nízka | 4-6 mm | ±0,5–1,5 mm | 1–500 |
| Investičný casting | Stredná – vysoká | 1,5–2,5 mm | ±0,1–0,4 mm | 100 – 5 000 |
| Gravitácia / Trvalá forma | Stredná | 2,5–4 mm | ±0,3–0,8 mm | 500 – 10 000 |
Výber správnej hliníkovej zliatiny pre zákazkové odliatky
Zliatiny na odlievanie nie sú zameniteľné s tvárnenými zliatinami, ako sú 6061 alebo 7075, pretože kompozície na odlievanie majú vyšší obsah kremíka, aby sa zlepšila tekutosť a znížilo sa praskanie pri zmrašťovaní počas tuhnutia. Výber nesprávnej zliatiny na odlievanie je jednou z najbežnejších a najdrahších chýb pri obstarávaní hliníkových odliatkov na zákazku, pretože výmena zliatiny v polovici výroby zvyčajne znamená nové skúšky nástrojov.
A380 a ADC12: Odlievanie pod tlakom Workhorses
A380 (severoamerické označenie) a ADC12 (jeho japonský/čínsky ekvivalent) sú predvolené zliatiny pre tlakovo liate diely, ktoré vyžadujú dobrú pevnosť, slušnú odolnosť proti korózii a vynikajúcu zlievateľnosť za nízku cenu. Nie sú zvárateľné v konvenčnom zmysle a nemôžu byť tepelne spracované, aby sa výrazne zvýšila pevnosť, ale pre kryty, konzoly a kryty, ktoré sú vystavené miernemu zaťaženiu, pokrývajú veľkú väčšinu komerčných tlakových odlievacích prác. Typická pevnosť v ťahu po odliatí sa pohybuje okolo 320 MPa s predĺžením takmer 3 percentá, čo je dostatočné pre väčšinu nekonštrukčných krytov, ale nie pre diely podliehajúce opakovanej únave ohybom.
A356 a A357: Štrukturálne a tepelne spracovateľné triedy
A356 obsahuje nižšie množstvo železa a je určený skôr na liatie do piesku, gravitačné liatie a nízkotlakové liatie ako na vysokotlakové liatie, pretože potrebuje pomalšie plnenie s nižšou turbulenciou týchto procesov, aby sa predišlo pórovitosti. Jeho skutočnou výhodou je tepelná spracovateľnosť: po spracovaní T6 a starnutí dosahuje A356 pevnosť v ťahu v rozsahu 275 až 310 MPa, čo z neho robí štandardnú voľbu pre konštrukčné diely automobilov, kolesá a konzoly pre letectvo, ktorým sa tlakovo liate A380 nemôže rovnať. A357, variant s pridaným berýliom a mierne vyšším obsahom horčíka, posúva pevnosť ešte ďalej a objavuje sa v odliatkoch pre letectvo a obranu, kde záleží na každom ďalšom percentuálnom bode pevnosti a hmotnosti.
LM6 / A413: Maximálna odolnosť proti korózii
S obsahom kremíka v blízkosti eutektického bodu (okolo 12 percent) táto rodina zliatin ponúka najlepšiu tekutosť zo všetkých bežných odlievacích zliatin spolu so silnou odolnosťou voči morskej vode a všeobecnej atmosférickej korózii, pri určitých nákladoch na opracovateľnosť. Často sa objavuje v námornom hardvéri, telesách čerpadiel a vonkajších odliatkoch krytov.
A390: Vysoká kvalita kremíka, odolná voči opotrebovaniu
So zhruba 17 percentami kremíka je A390 hypereutektická zliatina, ktorá produkuje tvrdé kremíkové častice distribuované cez mikroštruktúru, čo jej dáva vynikajúcu odolnosť proti opotrebovaniu bez samostatného tvrdého povlaku. Obrábanie je náročnejšie ako vyššie uvedené zliatiny, pretože tie isté častice kremíka sú abrazívne pre rezné nástroje, ale v prípade vývrtov valcov, komponentov kompresora a iných povrchov, ktoré vykazujú klzné opotrebovanie, často úplne eliminuje potrebu vložky alebo povlaku.
| Zliatina | Primárny proces | Tepelne spracovateľný | Najlepšie pre |
|---|---|---|---|
| A380 / ADC12 | Odlievanie pod tlakom | Nie | Nízka-cost housings, brackets, covers |
| A356 / A357 | Piesková / gravitačná / nízkotlaková matrica | Áno (T6) | Konštrukčné a nosné časti |
| LM6 / A413 | Pieskové / tlakové liatie | Nie | Námorné časti a časti vystavené korózii |
| A390 | Odlievanie pod tlakom | áno | Vysoká-wear surfaces, engine components |
Pravidlá dizajnu, ktoré znižujú chyby odlievania a náklady
Väčšina chýb odliatkov má pôvod v malej skupine návrhov, ktoré boli urobené predtým, ako sa diel dostane na podlahu zlievarne. Uplatňovanie týchto pravidiel na začiatku kontroly návrhu zvyčajne znižuje mieru šrotu a eliminuje celé kolo prepracovania nástrojov.
- Udržujte rovnomernú hrúbku steny. Náhle prechody z hrubých na tenké časti spôsobujú nerovnomerné chladenie, čo spôsobuje zmršťovaciu pórovitosť a deformáciu v mieste prechodu. Väčšinu z toho rieši postupné zužovanie aspoň trojnásobku rozdielu hrúbky.
- Pridajte uhol úkosu ku každej zvislej ploche. Minimálne 1 až 2 stupne na dieloch odlievaných pod tlakom a 3 stupne na dieloch odlievaných do piesku umožňujú uvoľnenie vzoru alebo formy bez ťahania alebo trhania povrchu.
- Vo vnútorných rohoch použite veľkorysé zaoblenia, najmenej 0,5-násobok hrúbky steny, pretože ostré vnútorné rohy sústreďujú napätie a pôsobia ako miesta iniciácie trhlín pri zaťažení.
- Navrhnite rebrá v 50 až 70 percentách hrúbky priľahlej steny namiesto toho, aby sa k nej prispôsobili, čím sa zabráni vytvoreniu hrubej časti na spoji rebra so stenou, ktorá sa ochladzuje pomalšie ako okolitý materiál.
- Ak je to možné, umiestnite deliace čiary na nekritické povrchy, pretože pozdĺž deliacej čiary sa vždy vytvorí záblesk a viditeľná línia švu a zvyčajne je potrebné sekundárne orezanie.
- Vyhnite sa hlbokým, úzkym vreckám, ktoré zachytávajú plyn počas plnenia formy; tam, kde sa kapse nedá vyhnúť, pridajte odvzdušňovaciu cestu alebo v spolupráci so zlievárňou umiestnite do nástroja prieduch susediaci s vyhadzovačom.
- Umiestnite nálitky a montážne prvky ďaleko od tenkých stien, kde je to možné, pretože náliatok vyčnievajúci z tenkej časti vytvára horúce miesto, ktoré chladne ako posledné a neúmerne sa zmenšuje.
- Tam, kde sa závitový otvor musí po obrábaní odlievať a nie závitovať, naplánujte okolo neho hrubší lokálny výstupok, pretože závity sa vyrežú priamo do tenkého odliateho materiálu pri normálnom krútiacom momente upevňovacieho prvku.
Základy návrhu formy a vtokového systému
Samotný nástroj robí pri určovaní kvality odlievania rovnako veľa ako nastavenie zliatiny alebo stroja a kupujúci, ktorí rozumejú základnému slovníku konštrukcie vtokov, získajú oveľa užitočnejšie rozhovory so svojim zlievárenským inžinierom.
Brány a bežci
Brána je úzky kanál, kde roztavený kov vstupuje do dutiny dielu, a bežec je väčší kanál, ktorý napája bránu z vtokového kanála alebo objímky. Veľkosť brány a riadenie rýchlosti plnenia a turbulencie: brána, ktorá je príliš malá, urýchľuje kov na rýchlosť, ktorá ho atomizuje a zachytáva vzduch, zatiaľ čo brána umiestnená v tenkej časti môže zamrznúť skôr, ako sa naplní zvyšok dielu, čím vznikne neúplný odliatok známy ako misrun.
Stúpačky a kŕmenie
Pri pieskovom, investičnom a gravitačnom liatí sú stúpačky zásobníky roztaveného kovu pripevnené k hrubým častiam, ktoré tuhnú ako posledné. Keď sa odliatok počas ochladzovania zmršťuje, stúpačka privádza do tejto sekcie ďalší tekutý kov, aby sa kompenzovala, čím sa zabráni vzniku vnútornej dutiny, ktorá by sa inak vytvorila. Umiestnenie stúpačky sa riadi rovnakou logikou ako návrh hrúbky steny: každá hrubá sekcia potrebuje svoju vlastnú prívodnú cestu späť do stúpačky, alebo sa stane izolovaným horúcim bodom, ktorý sa vnútorne zmenšuje bez možnosti kompenzácie.
Vetranie
Keď kov vyplní dutinu, vzduch a plyny z formy, ktoré sú už vo vnútri dutiny, musia niekam odísť. Prieduchy sú tenké kanáliky zapracované do deliacej čiary alebo jadra, ktoré umožňujú únik plynu, pričom sú príliš úzke na to, aby nimi mohol výrazne pretekať roztavený kov s vyššou viskozitou. Nedostatočne vetrané nástroje sú jednou z najbežnejších príčin pórovitosti plynu, ktorá sa objavuje až po tom, čo už boli nástroje narezané, a preto skúsené zlievárne spúšťajú simuláciu toku formy predtým, ako sa zamerajú na oceľ.
Simulácia toku formy
Softvér, ktorý modeluje vzor výplne, postupnosť tuhnutia a predpokladanú polohu pórovitosti, umožňuje technikovi zachytiť chybné chody, vzduchové pasce a horúce miesta na obrazovke skôr, ako sa do skutočného nástroja naleje jediný gram hliníka. Pre akúkoľvek časť s tenkými stenami, zložitým rebrovaním alebo históriou chýb v podobnom dizajne je vyžiadanie správy o simulácii výplne počas fázy cenovej ponuky jednou z najhodnotnejších otázok, ktoré môže kupujúci položiť, pretože premení odhad na zdokumentovanú predpoveď, ktorú možno porovnať s prvou vzorkou.
Ako vznikajú chyby odliatku a ako sa im predchádza
Pochopenie toho, ako každá chyba v skutočnosti vyzerá a čo ju spôsobuje, pomáha kupujúcemu inteligentne prečítať inšpekčnú správu, a nie jednoducho akceptovať alebo zamietnuť diely na základe úspešnosti/neúspešnosti.
| Defekt | Ako to vyzerá | Typická príčina | Prevencia |
|---|---|---|---|
| Pórovitosť plynu | Malé okrúhle dutiny, často zoskupené | Zachytený vzduch alebo plesňový plyn počas rýchleho plnenia | Vákuové odlievanie, lepšie vetranie |
| Poréznosť zmršťovania | Nepravidelné dutiny na hrubých častiach | Nedostatočné podávanie, pretože kov sa ochladzuje | Umiestnenie stúpačky, rovnomerná hrúbka steny |
| Cold Shut | Viditeľná línia, kde sa stretli dve čelá toku bez tavenia | Kovové chladenie pred splynutím čela toku | Vysokáer pour temperature, better gate placement |
| Misrun | Neúplná výplň, nevytvorené tenké rezy | Zmrazenie kovu pred vyplnením dutiny | Väčšie brány, hrubšie minimálne steny |
| Horúce slzenie | Zubatá trhlina, často na hrubej a tenkej križovatke | Napätie pri tuhnutí zmršťovanie | Veľkorysé filety, jednotný dizajn chladenia |
| Inklúzie | Tvrdé častice viditeľné na opracovanom povrchu | Oxidový film alebo žiaruvzdorné zvyšky v tavenine | Filtrácia, odplynenie, čistá manipulácia s taveninou |
Dobre riadená zlievareň neodstraňuje každé riziko defektu samotnou kontrolou; navrhne riziko cez hradlovanie, výber zliatiny a manipuláciu s taveninou, potom použije kontrolu na potvrdenie, že proces trvá, a nie na následné zachytenie problémov. To je dôvod, prečo procesné kontroly dodávateľ aplikuje pred naliatím aspoň toľko ako testovacie zariadenie na inšpekčnej podlahe.
Rozmerové tolerancie a kontrola kvality pre hliníkové odliatky
Štandardné tolerancie pre tlakové liatie sú v rozsahu ±0,1 až ±0,3 mm pre prvých 25 mm rozmeru, s dodatočnou toleranciou približne ±0,02 mm na ďalších 25 mm. Tolerancie odlievania do piesku sú podstatne voľnejšie, vo všeobecnosti ±0,5 mm alebo viac, pretože samotná forma sa spotrebuje a prestaví pri každom odlievaní, čím sa medzi jednotlivými časťami zavádzajú väčšie variácie. Tam, kde si dizajn vyžaduje prísnejšie tolerancie, než dokáže proces odlievania dodržať, praktickým riešením je odliať kritický prvok s miernym predimenzovaním a po odliatí ho dokončiť CNC obrábaním.
Overovanie kvality na zákazkových hliníkových odliatkoch zvyčajne kombinuje niekoľko metód kontroly namiesto spoliehania sa na jednu:
- Kontrola rozmerov pomocou súradnicového meracieho stroja (CMM) oproti technickému výkresu dielu.
- Röntgenové alebo CT skenovanie na detekciu pórovitosti vnútorného zmršťovania alebo plynových dutín, ktoré sú zvonku neviditeľné.
- Kontrola penetračného náteru na povrchové trhliny, najmä na častiach, ktoré budú podrobené tlakovej skúške.
- Spektrometrická analýza zloženia zliatiny na potvrdenie zhody taveniny so špecifikovanou kvalitou zliatiny, šarža po šarži.
- Testovanie tlaku alebo tesnosti častí, ako sú telesá čerpadiel alebo potrubia, ktoré musia držať tesnenie kvapaliny alebo plynu.
- Správy o kontrole prvého článku, ktoré dokumentujú každý rozmer na výkrese oproti skutočne meranej časti pred schválením výroby.
V prípade programov s opakujúcou sa výrobou kontrolný plán, ktorý špecifikuje frekvenciu inšpekcií, veľkosť vzorky a rozmery, ktoré sa kontrolujú pri každej šarži oproti pravidelnej, udržuje konzistentnú kvalitu bez kontroly každej jednotlivej časti s úplnými detailmi CMM, čo by bolo príliš pomalé a nákladné na udržanie objemu.
Možnosti povrchovej úpravy a obrábania po odlievaní
Povrch z liateho hliníka je len zriedka konečným povrchom, ktorý zákazník dostane. Zvolený krok konečnej úpravy ovplyvňuje odolnosť proti korózii, vzhľad a spôsob, akým sa súčiastka spája so zodpovedajúcimi komponentmi.
Mechanická úprava
Otryskávanie a vibračné prevracanie odstraňujú zvyškový piesok alebo zvyšky po uvoľnení z matrice a vyrovnávajú povrchovú štruktúru naprieč dielom a sú zvyčajne prvým dokončovacím krokom bez ohľadu na to, čo nasleduje. Odstraňovanie otrepov, či už ručné, v bubne alebo na CNC, odstraňuje čiaru otrasov, ktorá zostala pozdĺž deliacej čiary pred nanesením akéhokoľvek náteru.
Chemická a elektrochemická úprava
Eloxovanie vytvára kontrolovanú vrstvu oxidu, ktorá výrazne zlepšuje odolnosť proti korózii a opotrebovaniu a môže byť farbená; je široko používaný na častiach vystavených poveternostným vplyvom alebo opotrebovaniu pri manipulácii. Chromátový konverzný náter ponúka tenšiu vrstvu odolnú voči korózii, ktorá sa často používa skôr ako základ farby než ako samostatná povrchová úprava. Práškové lakovanie nanáša trvanlivý farebný povrch odolný voči trieskam a je bežné na krytoch a krytoch, ktoré potrebujú vzhľad orientovaný na spotrebiteľa. Bezprúdové poniklovanie je niekedy špecifikované tam, kde súčiastka potrebuje tvrdý, jednotný, spájkovateľný povrch, najmä na krytoch konektorov a krytoch elektroniky.
CNC obrábanie po odliatí
Upevňovacie čelá, priemery otvorov, závitové otvory a akékoľvek prvky s toleranciou väčšou, ako môže proces odlievania držať, sa skôr opracujú po odliatí než odliatím na konečnú veľkosť. Navrhovanie odliatku s obrábacím materiálom, typicky 0,5 až 1,5 mm na stranu na kritických plochách, udržuje priechod sekundárneho obrábania ľahký a predvídateľný. Upevnenie pre tento sekundárny krok obrábania je zvyčajne postavené na odlievanej základnej funkcii špecificky pridanej do konštrukcie na tento účel, ktorá udržuje opakované nastavenia konzistentné počas výrobného cyklu.
Kde sa používajú vlastné hliníkové odliatky
Hliníkový odliatok je v strede medzi lisovaním plastov a výrobou ocele: ľahší ako oceľ pri porovnateľnej pevnosti, odolnejší voči teplu a pevnejší ako väčšina plastov a cenovo výhodnejší ako obrábaný hliník pre stredné až vysoké objemy výroby. Táto kombinácia prináša zákazkové hliníkové odliatky v širokom rozsahu priemyselných odvetví.
| priemysel | Typické diely | Požiadavka na jazdu |
|---|---|---|
| Automobilový priemysel | Skrine prevodovky, konzoly, telesá čerpadiel | Zníženie hmotnosti, odvod tepla |
| Priemyselné zariadenia | Kryty prevodoviek, skrine motorov, telesá ventilov | Rozmerová stabilita pri zaťažení |
| Osvetlenie a elektronika | LED chladiče, kryty, spojovacie boxy | Tepelná vodivosť, tienenie EMI |
| Námorný hardvér | Armatúry, telesá čerpadiel, vybavenie paluby | Odolnosť proti korózii |
| HVAC a manipulácia s kvapalinami | Obežné kolesá čerpadiel, rozdeľovače, skrine kompresorov | Tlaková integrita, tepelný výkon |
Odlievanie vs kovanie vs CNC obrábanie vs lisovanie
Hliníkový odliatok je jedným z viacerých spôsobov, ako vyrobiť kovový diel, a nie vždy je ten správny. Pochopenie toho, kde sa to hodí k alternatívam, zabraňuje bežnej chybe navrhovania dielu okolo nesprávneho procesu ešte predtým, než sú dokonca požadované cenové ponuky.
Odlievanie vs kovanie
Kovanie deformuje pevný kov pôsobením tlakovej sily, a nie nalievanie ako kvapaliny, čo vyrovnáva vnútornú štruktúru zŕn s tvarom dielu a vytvára vyššiu únavovú pevnosť a húževnatosť pre danú zliatinu. Kovacie nástroje a proces sú drahšie ako odlievanie pri ekvivalentných objemoch a kovanie nemôže ekonomicky produkovať vnútorné dutiny, tenké steny alebo zložitú vonkajšiu geometriu, ktorú odlievanie ľahko zvládne. Kovanie má tendenciu zvíťaziť v prípade častí kritických z hľadiska bezpečnosti a vysokej záťaže, ako sú kĺby riadenia alebo vysoko zaťažené konštrukčné konzoly, zatiaľ čo odlievanie vyhráva v prípade častí s komplikovanou geometriou, kde je zaťaženie mierne.
Odlievanie vs CNC obrábanie
Obrábanie z polotovaru sa úplne vyhýba investíciám do nástrojov a ponúka najpresnejšie dosiahnuteľné tolerancie, ale odstraňuje materiál ako šrot a trvá dlhšie na jeden diel, pretože zložitosť geometrie stúpa. Menej ako niekoľko stoviek jednotiek alebo pre časť s jednoduchou geometriou je obrábanie často lacnejšou cestou. Nad týmto objemom alebo v prípade dielu s výraznou vnútornou zložitosťou zvyčajne zvíťazí na celkových nákladoch odlievanie nasledované ľahkým opracovaním kritických prvkov.
Casting vs razenie
Lisovanie plechu formuje plochý hliníkový polotovar do tvaru pomocou matrice a lisu a je to oveľa lacnejšia možnosť pre diely, ktoré sú v podstate dvojrozmerné s konzistentnou hrúbkou steny, ako sú konzoly a kryty s tvarovanými prírubami. Nemôže vytvoriť trojrozmernú vnútornú geometriu, premenlivú hrúbku steny alebo integrované výstupky a rebrá, ktoré dokáže odliatok, takže voľba medzi týmito dvoma je zvyčajne jasná, keď je definovaná geometria dielu, a nie skutočne tesné.
Od prototypu k výrobe: Realistická časová os projektu
Kupujúci, ktorí sú noví v oblasti zákazkového odlievania hliníka, sú často prekvapení tým, aká veľká časť z celkového časového plánu programu spočíva v nástrojoch a validácii, a nie v samotnej operácii odlievania. Reprezentatívna sekvencia nového dielu odliateho pod tlakom vyzerá takto:
- Kontrola 3D modelu z hľadiska vyrobiteľnosti (DFM), zvyčajne 3 až 5 pracovných dní, identifikuje problémy s hrúbkou steny, ponorom a podrezaním pred začatím obrábania.
- Simulácia toku formy a návrh vtoku prebieha paralelne s cenovou ponukou nástrojov, zvyčajne 1 až 2 týždne.
- Výroba nástrojov, najdlhší jednotlivý krok, zvyčajne 3 až 6 týždňov pre stredne zložitú formu na tlakové liatie.
- Skúška vzorky T1 a kontrola prvého výrobku, porovnanie počiatočných odliatych vzoriek s výkresom, približne 1 týždeň vrátane akéhokoľvek menšieho nastavenia nástroja.
- Úprava nástroja a potvrdenie vzorky T2, ak prvá skúška odhalí rozmerové alebo kozmetické problémy, v prípade potreby sa pridá 1 až 2 týždne.
- Nábeh výroby a priebežné dávkové dodávky, s ustáleným časom dodania na objednávku zvyčajne 1 až 3 týždne po overení nástrojov.
Programy liatia do piesku a investičného liatia sa vo všeobecnosti pohybujú rýchlejšie vo fáze výroby nástrojov, pretože výroba vzorov alebo voskových nástrojov je rýchlejšia a lacnejšia ako obrábanie oceľových foriem, ale majú rovnakú základnú postupnosť preskúmania návrhu, overenia vzorky a výrobného rozbehu.
Aká je cena odlievania hliníka na mieru
Cenová ponuka je zostavená z niekoľkých odlišných nákladových zložiek a pochopenie každej z nich pomáha kupujúcemu vyhodnotiť, či je cenová ponuka primeraná, namiesto jednoduchého porovnávania konečných čísel medzi dodávateľmi.
- Náklady na nástroje , jednorazové nabitie amortizované v rámci programu, poháňané veľkosťou dielu, počtom dutín a zložitosťou sklíčok alebo zdvihákov potrebných na uvoľnenie podrezania.
- Náklady na suroviny, založené na hmotnosti dielu plus systém žľabu a brány, ktorý tuhne pozdĺž dielu a neskôr sa orezáva a recykluje.
- Čas a práca strojového cyklu, ktorá sa prispôsobí veľkosti dielu, hrúbke steny a dobe chladenia, ktorá je potrebná pred bezpečným vysunutím dielu.
- Sekundárne operácie zahŕňajúce orezávanie, odstraňovanie otrepov, opracovanie a akýkoľvek náter alebo pokovovanie špecifikované na výkrese.
- Kontrola a balenie v rozsahu podľa plánu kontroly dohodnutého pre program a akékoľvek špeciálne zaobchádzanie, ktoré diel vyžaduje na prepravu.
Objem objednávky ovplyvňuje jednotkovú cenu hlavne prostredníctvom amortizácie nástrojov: matrica, ktorá stojí dvadsaťtisíc dolárov, pridá dva doláre za diel v rámci desaťtisíc jednotiek, ale iba dvadsať centov za diel v rámci stotisíc jednotiek, čo je dôvod, prečo kotácie odliatkov zvyčajne ukazujú skokovú zmenu v jednotkovej cene pri vyšších objemoch, aj keď sa výrobné náklady na diel takmer nemenia.
Recyklovaný obsah a environmentálny profil hliníkového odliatku
Hliník je jedným z najviac recyklovateľných technických kovov v komerčnom využití a pretavenie recyklovaného hliníka spotrebuje malý zlomok energie potrebnej na výrobu nového hliníka z bauxitovej rudy. Najmä zliatiny na odlievanie sú vhodné pre recyklovaný obsah, pretože vyššie zloženie kremíka toleruje menšie odchýlky nečistôt, ktoré prichádzajú so surovinou na báze šrotu, lepšie ako niektoré tvárnené zliatiny. V praxi to znamená, že vtokové a žľabové systémy odrezané počas odlievania spolu s vyradenými dielmi sa bežne pretavujú a vracajú do výrobného toku a nie vyhadzujú, a mnohé zlievarne prevádzkujú taveniny s podstatným podielom recyklovaného materiálu bez akéhokoľvek merateľného rozdielu v mechanických vlastnostiach hotového dielu.
Úvahy o balení, sledovateľnosti a preprave
Vlastné aluminum castings that will be exported internationally need packaging specified as part of the program, not treated as an afterthought once parts are ready to ship. Machined surfaces are typically protected with a rust-preventative coating or wrapping film even though aluminum does not rust the way steel does, because handling marks and oxidation staining on a cosmetic surface are still a quality concern for the end customer. Parts are commonly packed in individual trays or dividers to prevent surface-to-surface contact damage during transit, and batch traceability, tying each shipped lot back to its melt certificate and inspection record, is standard practice for any program supplying regulated industries such as automotive or marine equipment.
Spolupráca s vlastným výrobcom hliníkových odliatkov
Vyššie uvedené technické rozhodnutia sa vyplatia len vtedy, ak ich výrobný partner dokáže vykonávať dôsledne, dávku po dávke. Ningbo Beilun Youyuan Machinery Manufacturing Co., Ltd spolupracuje so zákazníkmi od počiatočnej kontroly dielov cez obrábanie, odlievanie, obrábanie a konečnú úpravu, pričom zahŕňa výber zliatiny, výber procesu a kroky kontroly opísané v tejto príručke pod jednou strechou, namiesto toho, aby ich rozdeľoval medzi samostatných predajcov. Pre kupujúceho, ktorý hodnotí akéhokoľvek dodávateľa hliníkových odliatkov, je niekoľko praktických kontrolných bodov dôležitejších ako všeobecný zoznam schopností:
- Požiadajte o špecifický certifikát zliatiny a správu o spektrometri pre výrobnú dávku, nielen o všeobecný materiálový list.
- Overte si, ktoré metódy kontroly sú štandardné v porovnaní s voliteľnými doplnkami, najmä röntgenové alebo CT skenovanie častí kritických pre tlak.
- Pred schválením objemu výroby si vyžiadajte vzorku prvého článku a celorozmernú správu, a to aj pri opakovaných programoch.
- Ujasnite si schopnosť obrábania a tolerančnú schopnosť interne v porovnaní s outsourcovanými, pretože externé sekundárne operácie predlžujú dodaciu dobu a ďalšie odovzdávanie, kde môžu vstúpiť chyby.
- Opýtajte sa, či je simulácia toku formy spustená pred rezaním nástrojov, pretože tento jediný krok zachytáva neúmerný podiel chýb, ktorým sa dá vyhnúť, predtým, ako sa stanú fyzickým odpadom.
Dodávateľ, ktorý dokáže prejsť cez hrúbku steny, kompromisy medzi zliatinami a nahromadením tolerancií počas fázy cenovej ponuky, a nie po zlyhaní prvej vzorky, je vo všeobecnosti ten, s ktorým sa oplatí vybudovať dlhodobý program odlievania hliníka.
Často kladené otázky o hliníkových odliatkoch na mieru
Koľko stojí vlastné nástroje na odlievanie hliníka?
Vzory odlievania do piesku sa zvyčajne pohybujú od niekoľkých stoviek až po niekoľko tisíc dolárov. Nástroje na gravitačné a investičné odlievanie sa vo všeobecnosti pohybujú medzi dvetisíc až pätnásťtisíc dolárov v závislosti od veľkosti dielu. Formy na tlakové liatie sú najdrahšie, bežne sa pohybujú v rozmedzí od osemtisíc dolárov za malú jednoduchú časť až po viac ako stotisíc dolárov za veľký viacssuvný nástroj s vysokou dutinou.
Aké je minimálne objednávacie množstvo pre vlastný hliníkový odliatok?
Liatie do piesku a investičné liatie môžu byť ekonomické pri objednávkach od niekoľkých desiatok do niekoľkých stoviek dielov, pretože náklady na nástroje sú pomerne nízke. Tlakové liatie sa vo všeobecnosti stáva nákladovo efektívnym len pri niekoľkých tisícoch dielov, keď sa zohľadnia vyššie investície do nástrojov, aj keď sa to líši podľa veľkosti dielu a zložitosti.
Dajú sa hliníkové odliatky zvárať?
Tepané zliatiny a zliatiny na odlievanie s nízkym obsahom kremíka, ako napríklad A356, sa zvárajú pomerne dobre pri správnom predhrievaní a výbere plniva. Zliatiny na tlakové liatie s vysokým obsahom kremíka, ako sú A380 a ADC12, sa ťažko čisto zvárajú, pretože pórovitosť zachyteného plynu z procesu odlievania má tendenciu vrieť a vytvárať chyby zvaru; Pre tieto zliatiny sa namiesto toho zvyčajne uprednostňuje mechanické upevnenie alebo lepenie.
Ako dlho trvá výroba hliníkového odliatku na mieru?
Návrh a výroba nového nástroja zvyčajne trvá dva až šesť týždňov v závislosti od zložitosti dielu a procesu. Po overení nástrojov trvá prípravný čas pri štandardnej objednávke zvyčajne jeden až tri týždne, aj keď to závisí od objemu objednávky, dostupnosti zliatiny a od toho, či je potrebné sekundárne obrábanie alebo konečná úprava.
Čo spôsobuje pórovitosť hliníkových odliatkov a dá sa jej zabrániť?
Pórovitosť pochádza z dvoch zdrojov: zachytený plyn počas rýchleho plnenia formy, najbežnejšie pri tlakovom liatí, a zmršťovanie, keď kov tuhne a zmršťuje sa, najčastejšie v hrubých častiach bez adekvátneho podávania. Vákuové odlievanie znižuje pórovitosť plynu, zatiaľ čo správne umiestnenie stúpačiek a rovnomerná hrúbka steny znižujú pórovitosť zmršťovania. Žiadna chyba nemôže byť úplne eliminovaná v každom procese, a preto sú diely kritické pre tlak zvyčajne špecifikované pri gravitačnom alebo nízkotlakovom liatí, a nie pri vysokotlakovom liatí.
Je odlievanie hliníka cenovo výhodnejšie ako CNC obrábanie z predvalkov?
Pre jednoduchú geometriu v malých objemoch je obrábanie z polotovaru často lacnejšie, pretože sa úplne vyhne nákladom na nástroje. Akonáhle je geometria súčiastky dostatočne zložitá na to, aby vyžadovala rozsiahle odstraňovanie materiálu, alebo akonáhle objem stúpne na stovky alebo tisíce jednotiek, odlievanie sa stáva lacnejšie na súčiastku, pretože náklady na nástroje sa rozložia na celý cyklus a menej materiálu sa vyhodí ako šrot.
Môže byť diel z tlakovo liateho hliníka tepelne spracovaný?
Štandardné vysokotlakové liatie zachytí dostatočnú vnútornú pórovitosť plynu, takže tepelné spracovanie v roztoku často spôsobuje tvorbu pľuzgierov, pretože zachytený plyn expanduje pri teplote spracovania. To je dôvod, prečo sa tlakovo liate zliatiny, ako napríklad A380, zvyčajne používajú ako odliate alebo len s odľahčením napätia pri nízkej teplote. Ak sa vyžaduje tepelné spracovanie pre vyššiu pevnosť, súčiastka sa zvyčajne vyrába gravitačným liatím, nízkotlakovým liatím alebo vákuovým liatím, ktoré všetky zachytávajú oveľa menej vnútorného plynu.
Aký je rozdiel medzi liatou povrchovou úpravou a obrobenou povrchovou úpravou?
Odliaty povrch odráža štruktúru samotnej formy alebo dutiny formy, typicky v rozsahu 3 až 6 mikrometrov Ra pre tlakové liatie a značne drsnejší pre liatie do piesku. Obrobený povrch môže byť v prípade potreby dokončený s hrúbkou výrazne pod 1 mikrometer Ra, a preto sú tesniace plochy, otvory ložísk a akýkoľvek povrch vyžadujúci presné lícovanie špecifikované ako obrobené, a nie ponechané ako odliate.
Ako zistím, akú hrúbku steny potrebuje môj diel?
Hrúbka steny sa určuje podľa zaťaženia, ktoré musí diel zniesť, zvoleného procesu odlievania a mechanických vlastností zliatiny, nie podľa jedného pevného pravidla. Ako východiskový bod, väčšina konštrukčných profilov odlievaných pod tlakom má hrúbku medzi 2 a 4 mm, zatiaľ čo konštrukčné profily odlievané do piesku majú zvyčajne 5 až 10 mm; inžiniersky tím zlievarne môže tento údaj spresniť, keď sú známe podmienky zaťaženia a bezpečnostný faktor pre konkrétnu časť.
Aké certifikácie alebo dokumentáciu by mal poskytnúť dodávateľ odliatku?
Dodávateľ by mal byť schopný poskytnúť minimálne materiálový certifikát potvrdzujúci zloženie zliatiny pre výrobnú dávku a správu o rozmerovej kontrole podľa výkresu zákazníka. Pre automobilové, námorné alebo iné regulované programy sa zvyčajne vyžaduje a odsúhlasuje ďalšia dokumentácia, ako sú plány kontroly procesov, záznamy o vysledovateľnosti šarží a špecifické testovacie správy pre požiadavky na tlak alebo únavu, a nie po odoslaní dielov.








